Škótsko je z politického hľadiska súčasťou Spojeného kráľovstva – spolu s Anglickom, Walesom a Severným Írskom. Má viac ako päť miliónov obyvateľov. Ak ktorémukoľvek z nich poviete, že je Angličan, pravdepodobne s vami už nikdy neprehovorí. Medzi Škótmi a Angličanmi existovalo vždy napätie. Či už v otvorenom boji, alebo v rôznych potýčkach počas prímeria. Úradným jazykom je tu angličtina, gaelčina a škótčina. Najväčšie mesto je Glasgow, ale hlavným mestom je Edinburgh.
Veľa sa hovorí o nehostinnom podnebí tejto prekrásnej zeme. Ale vzhľadom na jej polohu, kde niektoré časti krajiny ležia až na úrovni Aljašky, to vôbec nie je také zlé. Na svedomí to má Golfský prúd, ktorý otepľuje chladný severný vietor.
Súčasťou Škótska je 790 ostrovov. Krajina sa delí na Južnú vrchovinu, Nížiny a Vysočinu.
Južná vrchovina je najjužnejšia časť Škótska a hraničí s Anglickom. Je to oblasť zvlnených kopcov, ktoré nemajú výšku ani 1000 m.n.m. a veľkých údolí. Na pobreží je pokrytá planinami, ktoré končia skalnatými útesmi v mori.
Nížiny sa rozprestierajú medzi Južnou vrchovinou a Vysočinou. Je to najúrodnejšia časť krajiny a z tohto dôvodu je aj najhustejšie osídlená. Nížiny sú plné riek a zem je tu bohatá na minerály, preto tu vzniklo množstvo baní.
Vysočina je najsevernejšou časťou a je posiata nádhernými horami a skalami, ktoré si pamätajú tri miliardy rokov. Je plná jazier (lochs), ktorých pôvod je z doby ľadovej. Kedysi bola Vysočina domovom pre obyvateľov kvôli úkrytu, dnes tu žije málokto.
Škótske pobrežie je nádherne členité a vzhľadom k rozlohe krajiny je oveľa dlhšie ako napríklad pobrežie Francúzska, či Španielska.
Ak sme hovorili o piatich miliónoch obyvateľov, tak zaujímavým faktom je, že v svete sa ďalších desať miliónov ľudí hlási k Škótom a ich potomkom. Priezviská Mac a Mc sú škótske.
V úvode som napísala, že v tejto krajine niekedy neviete, v ktorom ste storočí. Je to tak. Škóti sú hrdí na svoje dejiny a v mestečkách aj na vidieku uvidíte kopec kamenných domov a hradov, ktoré o týchto dejinách rozprávajú.