Počítače v sebe obsahujú množstvo komponentov. Všetky sú navzájom poprepájané a sú závislé jeden od druhého. Veľmi ťažko povedať, ktorý komponent je v počítači najdôležitejší, pretože ani bez jedného by počítať nefungoval správne.
Pozrime sa však na procesory počítačov. Môžeme ich rozdeliť na niekoľko skupín.
Intel Atom
Táto rada procesorov vyniká najmä svojou mobilitou. To znamená, že tento procesor je možné využívať v rôznych prenosných malých zariadeniach, ako sú mobilné telefóny či tablety. V princípe ide vo väčšine prípadov o štvorjadrovú architektúru a pomerne nízke frekvenčné rozpätie týchto jadier. Však napriek svojmu maličkému výkonu toho zvládajú tieto procesory veľmi veľa. Od základných kancelárskych aplikácií po nenáročné multimediálne úlohy.
Intel Pentium
Toto je už plnohodnotný procesor, využívaný ako v notebookoch, tak aj u stolových počítačov. Tieto procesory sú obľúbené najmä pre kancelársku tvorbu, ale nájdu občasné využitie aj pri hraní ľahších a menej náročných počítačových hier. Jeho základnou vlastnosťou však je to, že pracujú na určitej maximálnej frekvencii a nie je možné ich pretaktovať.
Procesory rady i3
Tieto procesory sa najčastejšie využívajú notebookoch alebo v ľahších multimediálnych počítačových zostavách. Tieto procesory sú pomerne výkonné a disponujú možnosťou pretaktovania. Pracujú na nižších frekvenciách a obsahujú menší počet jadier. Tieto jadrá sú pevné a nedokážu sa virtuálne rozdeliť na väčší počet jadier.
Procesory rady i5
Tento typ proces je pravdepodobne najrozšírenejší. Ako v notebookoch, tak aj u stolových počítačoch sa tento procesor používa v najvyššej miere. Prevažne ide o štvorjadrový proces, ale v poslednej generácii tejto rady poskytujú aj 6 fyzických jadier. Pracovné frekvencie sa vedia vyštverať vysoko až do štyroch gigahertzov. Po pretaktovaní tento procesor v kombinácii s výkonnou grafickou kartou je už veľmi dobrý základ na hranie aj tých najnáročnejších počítačových hier.
Najvýkonnejšie zviera
Procesory rady i7 sú jedným z najvýkonnejších procesorov od spoločnosti Intel. Disponujú šiestimi fyzickými jadrami, pracujúcimi na základných frekvenciách s možnosťou pretaktovania. A taktiež možnosťou virtualizácie, čiže fyzicke jadrá sa vedia rozdeliť až na dvojnásobný počet takzvaných virtuálnych jadier. Tieto procesory sú veľmi silným nástrojom pre pracovné počítačové stanice vo vysokom rozlíšení, či pri náročných programátorských úlohách.
Tak ako rastie výkon a stúpa rada procesorov, úmerne tomu stúpa aj cena. Takže v konečnom dôsledku závisí už iba na užívateľovi, koľko chce investovať do svojej počítačovej zostavy. Samozrejme, na základe uváženia, na čo ten konkrétny počítač potrebujeme.