Fasada
Pri planovani celkovej rekunstrukcie Vasho balkona je prvou a v mnohych ohladoch najdolezitejsou vecou, nad ktorou sa musite zamysliet, zelany vysledny vzhlad. Ten sa odvija od okoliteho prostredia, do ktoreho je stavba zasadena. Ak nemate rodinny dom, ale byvate v bytovom dome, dbajte na to, aby vysledny efekt neposobil ako „past na oko“ a aby korespondoval s balkonmi, ktore maju susedia. Aj ked mate inu predstavu, neprisposobit sa je nadmieru sebecke.
Konecna vonkajsia podoba, ktoru vidia okoloiduci, by mala posobit zjednotene s celkom. Vy vsak budete travit svoj cas nie pozeranim sa zvonka, ale z pohodlia na nom a preto by Vam malo zalezat na detailoch.
Zacnite od podlahy
Ak sa chcete uberat ekologickym smerom, zvolte kvalitne prirodne materialy, lahke na udrzbu a zaroven bezpecne z uzivatelskeho hladiska.
Vhodna podlaha moze byt vyrobena z dreva, dostupne su drevene kocky. Ak sa bojite, ze by bola drevena dlazba pritazka pre nosnu konstrukciu alebo sa vam nechce pravidelne o drevo starat, na trhu je mnoho lahkych plastovych typov podlah, imitujucich drevo, bambus alebo ine prirodne motivy. Podlaha z dreva alebo plastu bude dodavat noham celorocne pocit tepla, jej mierne vrubkovanie ocenite za chladnych a vlhkych dni, pretoze sa Vam nebude smykat.
Minimalizmus a funkcnost
Zachovajte priestrannost, podporte pocit vzdusnosti. Podla typu materialu, z ktoreho je vyrobene balkonove zabradlie, zvolte zariadenie a doplnky. Drevene zabradlie posobi je v harmonii s prirodou, ale je neprakticke a z dlhodobeho hladiska moze predstavovat bezpecnostne riziko. Siahnite radsej po kovovom prevedeni. Ocelova konstrukcia posobi velmi moderne, farebna kovova zutulnuje.
Pri vybere nabytku zachovajte rovnaky koncept. Stolik a 1 alebo 2 stolicky vyberte z rovnakeho materialu prekombinovaneho s inymi prirodnymi materialmi, napr. so sklom, bambusom, korkom.
Okrem par zakladnych kusov nabytku neumiestnujte po balkone ziadne pridavne policky a podobne, s najvacsou pravdepodobnostou narusia uceleny vzhlad.
Povinna davka zelene
Su dve zakladne moznosti. Velke rastliny v objemnejsich kvetinacoch mozete mat celorocne (ihlicnan) alebo od jari do jesene (citrusovnik), staci 1-2. Vyhodou je, ze si dlhsie udrzia vlahu. Aj v malych kvetinacoch sa daju na parapete pestovat nenarocne rastliny, najmä bylinky, ktore prevonaju balkon a vyuzijete ich v kuchyni. V kazdom pripade siahnite po kvetinacoch v rovnakom prevedeni, zachovajte jednotny styl.