Každý rodič chce svoje dieťa určite naučiť čo najviac. Mnohokrát však robíme chyby, ktoré si vôbec neuvedomujeme. Niektoré veci, ktoré sa nám totiž do podvedomia vryjú v útlom veku, s nami ostávajú po celý život, a to aj dlho po tom, ako sme vyvedení z omylu. Tak napríklad. Čo vám napadne, keď sa povie „ ježko“? Pravdepodobne jablko, však?
Ježko nenosí na svojich pichliačoch jablká
Toto vyobrazenie, alebo akási predstava je najväčším omylom, ktorého sa dopúšťajú ako rodičia, tak učitelia a aj autori detskej literatúry. Ježko je v prvom rade mäsožravec. Navyše, ak by sa mu na jeho pichliače nejakým nedopatrením dostalo jablko, alebo hruška, pravdepodobne by to znamenalo jeho dlhú a úmornú smrť. Ovocie by sa totiž začalo kaziť, a hmyz by bezbranného ježka doslova zožral za živa. Možno si hovoríte, že v tom nie je žiadny problém, ak si naše deti myslia, že to v prírode chodí takto, teda že ježko nosí na pichliačoch ovocie. to je ale omyl, pretože takto v deťoch ukotvujeme nesprávne predstavy o svete. podobných príkladov samozrejme existuje viac.
Oranžová je oranžová
Mnoho rodičov sa snaží svoje deti naučiť rozoznávať farby ešte pred nástupom do materskej školy. Aby im to takpovediac uľahčili, snažia sa farby pomenovať predmetmi, ktoré danú farbu evokujú. Napríklad oranžová je pomarančová, fialová je fialková, alebo zelená je trávičková. Tomuto by ste sa mali za každú cenu vyhnúť. Deti nie sú hlúpe, takže sa dokážu bez problémov naučiť aj správne názvy farieb. V prvom rade budú poriadne zmútené pri nástupe do škôlky, či školy. Po druhé sa neraz stáva, že tieto nesprávne označenia budú používať aj v dospelosti.
Slang a nárečie
Je jedno, či doma hovoríte nárečím, alebo často používate slangové slová. Je normálne, že sa ich deti naučia používať tiež. Je však veľmi potrebné, aby ste ich naučili aj správne, slovenské výrazy. Nemusíte od nich chcieť aby rozprávali čistou slovenčinou. Snažte sa však o to, aby vedeli používať aj spisovné slová. Verte, že im takto veľmi uľahčíte život.